DART

İçinizdeki rekabet duygusunu kamçılayan Elektronik Dart Salonumuz, iş hayatının sizde bıraktığı stresi en kısa sürede ortadan kaldırmaktadır. 

DART'IN TARİHÇESİ

Ortaçağda okçular için bir eğitim oyunu olan dart,ilk kez İngiltere'de ortaya çıktı. II.Henry döneminde başlayarak Tudor kralları zamanında yaygınlaştı.1620 yılında "Mayflower" adlı gemiyle Amerika'ya giden göçmenlerin yolda dart oynayarak vakit geçirdikleri bilinmektedir.19. yüzyılda İngiliz otel ve publarında çok tutulan dart,20.yüzyılda televizyon programları aracılığı ile hem Amerika'da hem de Avrupa'da yayıldı.Günümüzde sevilerek oynanan bir oyun haline geldi.Hedefe daha iyi gitmesi için arkasına tüy yada aparey(flıght) takılan dart oku yaklaşık 16 cm. uzunluğunda olup,nişan tahtasının çapı da yaklaşık 45 cm.dir. Nişan tahtası,1'den 20'ye kadar değerlerin yazılı olduğu 20 puan dilimine bölünmüştür.Alınacak puanı belirleyen iç içe altı halka bu dilimleri kesmektedir. En içte 50 puanlık merkez,hemen dışında 25 puanlık bir halka,geniş bir tekli atış halkası,dar bir üçlü atış halkası,diğer bir geniş tekli atış halkası ve en dışta dar bir çiftli atış halkası bulunmaktadır.Britanya Adaları'nda 7.000.000 , Amerika'da 25.000.000 ,dünyada ise toplam 90.000.000 lisanslı dart oyuncusu vardır.1969 'da kurulan ABD Dart Birliği'ne de çok sayıda üye kayıtlıdır.Dünyada,Amerika'da ve 
İngiltere'nin dışında,Avusturya,Belçika,Fransa,Almanya,İtalya,Guam,Kore,
Kuveyt,Malezya,Hollanda,Portekiz, Portoriko,Singapur,bazı İskandinav ülkeleri ve Vergine Adaları'nın da ulusal dart dernekleri vardır. 

DART OYUN ÇEŞİTLERİ

301 / 501 / 701 :
Hangi oyuncu,ilk olarak seçilen oyun sayısını yani 301 -501 veya 701'den sıfıra ulaşırsa oyunun galibidir.Sıfır herhangi bir şekilde geçilirse makine hatalı atış verir ve bir önceki Raunttaki puana geri döner. 
CRICKET:  Bullseye ve 15'den 20'ye kadar olan sayıların 3 er defa kapatılmasını hedefler ,bir sayıyı kapatan oyuncu diğerleri o sayıyı kapatana kadar o sayıdan puan toplayabilir. Bullseye ve 15'den 20'ye kadar olan sayıları kapatan ve toplam puanı diğerlerinden yüksek olan oyuncu oyunun galibidir. 
HIGH SCORE: 7 Raunt sonunda en yüksek puanı toplayan oyunun galibidir. 
SHANGAI: Sıra ile 1'den 20'ye kadar olan sayıları ve Bulls eye hedefler.(İlk raunt 1,2,3,-ikinci Raunt 4,5,6 gibi)7 Raunt sonunda en yüksek puanı toplayan oyuncu oyunun galibidir.
Shangai yapmak için sıra ile arka arkaya gelen sayıları Single ,Double ve Triple atmak gerekir. 
301 ELIMINATION: Oyun 0 (sıfır) ile başlayıp 301'de biter.10 raunt içerisinde 301'e ulaşan oyuncu oyunun galibidir.Bir oyuncu başka bir oyuncunun ara sayısına ulaşır ise o oyuncunun sayısını sıfırlar.Takım oyunlarında sadece rakip takımdaki oyuncuların sayısı sıfırlanır. 
SPLIT SCORE: Oyuna 40 puan ile başlanır.Oyunun amacı makinenin belirlediği bölüme Dartların isabet ettirilmesidir.Seçilen bölüme isabet ettirilmez ise puan yarıya düşer. 
RAPID SCORE: Seçilen zaman içerisinde makinenin belirlediği sayıların isabet ettirilmesi ile oynanır.İlk dart atıldıktan sonra süre işlemeye başlar.7 Raunt sonunda en yüksek puanı toplayan kazanır. 

OPSİYONLAR 1 :
Double In : Oyuncu DOUBLE vurmak zorunda 
Double Out : Oyuncu DOUBLE vurarak oyunu bitirir. 
Master Out : Oyuncu DOUBLE veya TRIPLE vurarak oyunu bitirir 
Double In / Double Out and Double In / 
Master Out Combinationen : Her iki versiyon için ışıklar aynı zamanda yanmak zorunda 

CRICKET VARIATION : 
Chance It : Makine hedeflenmesi gereken sayıları içeriyor. 
You Pick It : Oyuncular, hedeflenen sayıları tekrar seçiyorlar. 
Cut Throat : Cricket gibi , tek farkı , diğer oyuncuların sayılarının da toplanmasıdır. En az puanı alan oyuncu kazanır. 
Master Cricket : Hedeflenen sayı "kapatıldığında "ancak puan kazanılır.Fazlalıklar puana eklenir.Bu tüm sayılar ve Bullseye kapanıncaya kadar devam eder.Bundan sonra açık kalan sayılar ile puan kazanılabilir. En yüksek sayıya ulaşan kazanır. 

OPSİYONLAR 2 :
Team : 4 , 6 ve 8 kişiden oluşuyor. İkili oyunlarda 1 - 3 , 2 - 4, 5 - 7 ve 6 - 8 grupları oluşturulur. 
Handicap : Kırmızı ışığa basarak 1 oyuncuyu seçiniz. 0 yandığında ilk turda kaç ok ile oynanacağı belirtilir. Diğer oyuncularda aynı işlem tekrarlanır. 
Time Out Handicap : Sadece Opsiyon 1 oyunları için geçerlidir. Start düğmesine basarak ilk oyuncu seçilir. Cricket lambaları yanmaya başlar. Oyuncu sadece 1 - 20 ve Bull'u işaretleyerek istenilen sayı ve zamanı ayarlayabilir. Oyun start düğmesine basılarak ta onaylatılır, aynı işlem tüm oyuncular için tekrarlanır. Her oyuncu farklı zamanlama seçebilir. Zaman ilk atıştan sonra çalışmaya başlar. 
Süper Handicap : Oyuncu sayısına göre , her oyuncu farklı bir seçim yapabilir. Örnek : 1. Oyuncu 301, 2. Oyuncu 301 Master Out gibi. 
Split Score : Amaç önceden işaret edilen sayıların vurulmasıdır. Bu sayı her turda farklı oluyor. Çift ve üçlü bir sayı hedefleniyorsa , bunun hesaplanmasında sayının çift veya üç katı alınır. Gösterilen sayıya tur başına en az bir kere isabet ettirmek gerekir veya sayı ikiye bölünür. 
Rapid Fire : Seçilen zaman içerisinde ışığı yanan sayılara isabet ettirilmesi gerekir. Zaman ilk atıştan sonra çalışmaya başlar. Kazanan yedi turdan sonra en yüksek puanı alan oyuncudur. Beraberlik halinde yanan sayılarda yüksek sayıları vuran oyuncu kazanır